Just flow

Nedávno jsem byla na školení typologie osobnosti podle metody MBTI. Nevím, jestli někdo znáte… Na podobných školeních jsem byla už nesčetněkrát, navíc jsem studovala psychologii, takže jsem to slyšela x krát, ale nikdy jsem se tomu asi úplně neotevřela. Vždy mě toto téma zajímalo, ale nevžila jsem se úplně do pohledu druhého člověka, spíš jsem jen nechápala, že to někdo má jinak než já…. A jen tak jsem si pokaždé řekla: „tvl, jsem ráda, že jsem taková jaká jsem… Fakt nepochopitelný“ a tím jsem to uzavřela. Tentokrát jsem ale nějak víc naslouchala a opravdu jsem se zkusila vžít do lidí v mém blízkém okolí a snažila se určité situace vidět z jejich pohledu a i když kolikrát opravdu nějaké reakce nechápu, tak světe div se… Najednou jsem to ve všech těch spojitostech a souvislostech viděla. Prostě jsme každý jiný, každý máme jinou povahu, jiné vlastnosti, rozdílné zkušenosti a na stejnou věc každý z nás nahlíží jinak. A to je vlastně i dobře, svět potřebuje nás všechny, svět potřebuje rozmanitost a barevnost.

IMG_7798

Metoda MBTI se zaměřuje na to, jak různí lidé vnímají svět a činí svá rozhodnutí. V první řadě jde ale o sebepoznání a poznání lidí kolem nás a následnému přístupu k nim. Jde hlavně o nás, jak svých vědomostí a poznání využijeme v praxi a v přístupu k ostatním. Život je zkrátka o kompromisu, adaptaci a proplouvání požadovaným směrem. Pokud jsme schopni situace, ve kterých se nacházíme správně vyhodnotit a zachováme se tak, aby byli všichni spokojeni, vyhráli jsme a ne jen my, ale všichni. A o to přeci jde, abychom si ten náš život žili šťastně a spokojeně. Člověk není jen ostrov sám pro sebe 🙂 . A nemáme radost sami ze sebe pokud vidíme, že jsme sice dosáhli svého, ale zároveň tím ublížili druhému.

IMG_7853

Třeba co se týká mě osobně, já jsem prostě typický extrovert. Takže když přijdu domů a jsem tam sama, není to úplně ono a ve většině případů někomu zavolám nebo napíšu. Pak už se jen těším až přijde domů přítel a já mu budu moc vyprávět asi tak milion věcí, které se přes den udály a já mu je potřebuji nutně sdělit a to hned, že jo…. Jenže přítel je naopak introvert a když přijde domů, tak chce mít hlavně klid… A v tom je právě ten problém, ale vůbec to není o tom, že dva rozdílní lidé by spolu nemohli žít. A teď ta realita, když na něj hned ve dveřích spustím a navíc třeba ještě chci slyšet jeho názor, tak se většinou rovnou vztekne, já se na chvíli urazím (ne, teda na dlouho, protože mu to stejně potřebuji říct a nevydržím být naštvaná déle jak 5 minut) , ale už je tak trochu narušená taková ta pohodová atmosféra. Když ale přijde domů, já ho nechám chvíli vydechnout a pak teprve na něj všechno vychrlím, tak jsme spokojení oba a to je ten cíl. Wow, takhle to řešení vypadá jednoduše, co? Ale zkuste se zamyslet a uvědomte si kolik v podstatě takhle zdánlivě jednoduchých situací kolikrát vyvrcholí nějakým nesvárem. A takhle to je víceméně se vším, jde o si uvědomit, že ne všichni mají stejné vnímání, potřeby a pocity jako my sami. A když na těchto rozdílech zapracujeme a trochu se přizpůsobíme prostředí a lidem kolem nás, můžeme se dostat do naprosté pohody a toho žádaného plynutí, kdy je vše tak jak si přejeme a vše nám snadno vychází.

IMG_7865

A právě v tom je ten svět kolem nás tak nádherný. Jako malá jsem vše viděla černobíle, buď je to dobré nebo ne a se vším jsem vždy byla hned hotová. Snad ani chvilku jsem neváhala, prostě jsem věděla. Čím jsem starší, tím víc vidím jak je vše barevné. A i ve chvílích, kdy se nám zdá, že kolem sebe máme jen černo, není to tak. Stačí se jen rozhlédnout a uvidíme tu barevnost a štěstí v našem životě. Ano, někdy to hodně bolí a nemáme ani sílu rozhlédnout se a uvědomit si, že v tom nejsme sami. Že nejsme jediná trpící bytost na tomto světě, ale že i jiní prožívají těžké chvíle a mnohdy i těžší než si vůbec dokážeme představit.

IMG_7813

A je těžké si říci „asi to tak má být“ , jsou chvíle, kdy to opravdu nejde. Ale čas vyléčí vše a posune nás dál. A jsou to právě ty těžké chvíle, které nám nakonec dodají sílu a udělají z nás silnější a zkušenější osobnosti. Takže Vám všem, kteří si teď procházíte třeba tou nejhorší fází v životě, buďte silní a uvidíte, že za čas opět najdete štěstí a co víc, budete na sebe pyšní, že jste to zvládli. A ještě jedna věc, nezapomínejte na lidi, kteří Vás milují, ani je neodstrkujte, ale buďte za ně vždy vděční. Protože těch, kteří si opravdu přejí, abychom byli šťastní, těch máme v životě sakra málo.

IMG_7887

A nezapomínejte, vše je o tom jak my sami se k těžkostem dokážeme postavit a jak to zvládneme. Na vše se dá dívat z více stran. A jen my sami máme zodpovědnost za náš život. Takže dělejme vše jak nejlépe dovedeme.

Mějte krásný den.

Vaše Veru :*

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s