10 days in Iceland – part II.

Krásný den, mám tu pro Vás pokračování naší dovolené na Islandu.

Šestý den: Měli jsme v plánu vyrazit ke kráteru Askja, který leží v samém středu islandské Vysočiny. Tato oblast byla využívaná k tréninku kosmonautů v programu Apollo. Navíc je přístupná pouze pár měsíců v roce a léto je tedy ideální k její návštěvě. Bohužel tam vede dost kamenitá cesta, takže jsme to po několika hodinách vzdali a vrátili se vyhrkaný a obouchaný zpět na pořádnou silnici…

IMG_0227

IMG_6661

IMG_6664

Tím, že jsme ztratili hodně času, rozhodli jsme se už jen pro přesun do Husavíku. Cestou jsme alespoň navštívili vodopád Detifoss, který je pro změnu nejmohutnější v celé Evropě. Jojo, asi každý z vodopádů tady má nějaké to svoje nej. Místo vodopádu v obrovském kaňonu je naprosto dechberoucí. Každé místo tady na Islandu má neuvěřitelnou majestátnost a dovoluje Vám čerpat spoustu energie.

IMG_0233

Navečer jsme dorazili na sever, do přístavního městečka Husavíku a zamluvili si lístky na pozorování velryb. Noc jsme strávili v kempu Heiðarbær, kde měli krásný bazén s teplou vodou, restauraci a odpočinkovou místnost na dobití telefonů. Byl to také jediný kemp, kde jsme strávili dvě noci.

IMG_0289

Island, den sedmý: Brzy ráno jsme vyrazili na pozorování velryb a papuchálků. Měli jsme plavbu na tradiční dubové lodi a trvala 3 hodiny. Papuchálků jsme viděli neskutečně moc, pluli jsme totiž kolem ostrůvku, kde sídlí. Jsou naprosto rozkošní a krásňouncí. Co se týká velryb, tam už to tak úžasný nebylo. Nejdříve jsme viděli dva delfíny, to bylo fajn a moc hezké. Ale pak už jen jednu velrybu, za kterou se honilo hned několik lodí…. A asi to nebude o tom, že jsme měli hroznou smůlu, že v době, kdy má být v těchto místech nejvíc velryb, tak tu bylo jedno malý mláďátko bez rodiny… O této skutečnosti si už asi každý udělá svůj obrázek. Ale za mě bych radši viděla velryby na moři než na jídelním lístku místních restaurací.

XFXD9079

IMG_0359

IMG_0402

IMG_6682

Kolem oběda jsme se přesunuli do oblasti jezera Mývatn. Nejdříve jsme se vydrápali na kráter Hverfjall, který dominuje zdejší krajině. Celý kráter je pokryt pouze černou sutí a kameny. Zase trochu něco jiného.

IMG_0425

IMG_0438

Nedaleko jezera je oblast bahenních sopek Námaskard. Je zde pořádně cítit síra, všude kolem pára, bahno, ale i krásná jezírka s modrou vodou. Se vší tou barevností zahalenou v páře si připadáte jako v jiném světě.

IMG_6731

IMG_0454

Největší zajímavostí v oblasti jezera je stále aktivní sopka Krafla. Kalderu protíná zlomový systém ve směru sever-jih, který je příčinou všech sopečných aktivit v regionu. Krafla byla naposledy aktivní v letech 1975-84.

IMG_0954

IMG_6756

IMG_0504

IMG_0512

IMG_0501

IMG_0548

IMG_0591

Den osmý: Ráno jsme ještě zajeli do Husavíku do muzea velryb, kde mi bylo zas akorát do brečení… Tak nádherný zvířata a lidé je postupem času akorát tak vybili… K tomu opravdu není co dodat, ale je hodně smutný, kam lidstvo spěje.

IMG_0598

Oblíbili jsme si tu jednu kavárničku, kam jsme ještě naposledy zašli na horkou čokoládu a napsat pohledy domů. Jo a taky jsme tu objevili 100% přírodní kosmetiku Purity Herbs Organics z islandských léčivých bylin. A to je něco na nás, takže jsme si udělali zásobu krémů aspoň na rok 🙂 . A objevila jsem, že se dá koupit i tady v ČR, takže radost o to větší.

IMG_0614

Když jsme načerpali energii a zahřáli se, sedli jsme do auta a vydali se k vodopádu Godafoss – vodopád bohů. Tady nám zase pěkně pršelo, ale i tak jsme se k vodopádu ve tvaru podkovy zašli podívat.

IMG_0666

IMG_6771

Přejeli jsme na západ Islandu, na poloostrov Snæfellsnes, kde jsme zastavili u vodopádu Kirkjufellsfoss a hory Kirkjufell. Podle turistů se prý jedná o nejfotogeničtější místo na Islandu. Hora spolu s blízkými vodopády vyváří opravdu překrásný pohled.

IMG_0736

IMG_0787

Tuto noc jsme strávili v kempu Ólafsvík. Měli tu sprchy i super zařízenou kuchyňku, kde jsme si nechali přes noc nádobí a jídlo… No a ráno jsme byli bez ešusů… Krade se prostě všude 😦 . Ještě před spaním jsme zašli na romantickou procházku po pláži při západu slunce, to byla nádhera. Posbírali jsme pár mušliček na památku, namalovali si do písku iniciály v srdíčku a šli na kutě.

IMG_0877

IMG_0953

IMG_0789

Devátý den: Udělali jsme zastávku v původně rybářské vesničce Hellissandur, kde je námořní muzeum a jsou tu původní islandské domky s typickou drnovou střechou.

IMG_0956

IMG_0978

IMG_0985

IMG_1008

A naposledy do vnitrozemí. Tentokrát do národního parku Snæfellsjökull, kde se nachází stejnojmenná sopka, která je pokrytá ledovcem. Sopka se proslavila hlavně díky románu Cesta do středu země od Julese Verna. Právě tady najdou postavy románu průchod do středu Země.

IMG_1047

IMG_1069

IMG_1052

Na západním pobřeží jsme se ještě zastavili u útesu Londrangar, kam vede krásná procházka mezi čedičovými skalami a pobřežím. A pak už jen pár zastávek při přesunu k poslednímu místu, kde jsme spali. Island je ale tak krásný, že byste mohli dělat zastávky na každých pár metrech a stále byste nevycházeli z údivu…

IMG_1092

IMG_1099

IMG_1103

IMG_1125

Poslední noc jsme strávili v kempu Varmaland, abychom nebyli moc daleko od Reykjavíku a stihli navštívit ještě pár krásných míst.

IMG_1132

Poslední den na Islandu: Ráno jsme se vydali k lávovému vodopádu Hraunfossar. Je to strašně moc vodopádů, který tvoří tuhle nádheru. Člověk si myslí, že už tady viděl vše, ale vždy je ještě něco s čím Vás Island překvapí. Takže by to určitě chtělo se sem ještě někdy vrátit 🙂 .

IMG_1159

IMG_1170

Pořád ještě nám zbýval nějaký čas, takže jsme se po pobřeží vydali k vodopádu Glymur. Tento vodopád byl se svojí výškou 198m nejvyšším na Islandu až do roku 2011, kdy ve středozemí objevili o pár metrů vyšší vodopád. Ten ale není běžně dostupný.

IMG_1221

IMG_1216

IMG_1225

Wow, tady jsme byli naprosto nadšení. Celá trasa k vodopádu byla úžasná. Prošli jsme krásnou jeskyní, řekou a mezi kameny. A odměnou nám byl ten nejkrásnější výhled přes celé údolí až na moře.

IMG_1233

IMG_1264

IMG_1273

IMG_1281

A úplně nakonec jsme si nechali návštěvu hlavního města Reykjavíku. Tady jsem si dali ještě pořádný jídlo. Nakoupili suvenýry a dárečky. Zašli jsme do místního kostela zapálit svíčky, prošli tohle krásně barevné městečko a vyrazili na letiště.

IMG_1313

IMG_1321

IMG_1332

Byla to fuška objet celý ostrov během 10ti dní. Vylézt z auta i když foukalo a pršelo a ve stejných podmínkách vytáhnout vařič a uvařit. Aspoň trochu se vyspat, když bylo celou noc světlo a tak trochu zima. Ale stálo to za to a my máme ty nejkrásnější vzpomínky! Na první část můžete mrknout tady.

Krásný den.

Vaše Veru :*

2 komentáře: „10 days in Iceland – part II.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s