Gdaňsk & Sopoty & Hel & Viselská kosa

Krásný pátek. Nedávno jsme byli na prodlouženém výletu na severu Polska. Vrátili jsme se sem asi po třech letech, kdy nás tahle část země naprosto okouzlila a ani letos tomu nebylo jinak. Je tady jako v pohádce a to ani trošičku nepřeháním. Navštívili jsme Gdaňsk, Sopoty, poloostrov Hel a Viselskou kosu, která odděluje Polsko s Ruskem.

IMG_3391

Ubytování jsem vybrala v Gdaňsku přes booking. Bylo nás šest, takže jsme potřebovali nějaký větší apartmán, který by měl vlastní kuchyň, dvě koupelny, aspoň dvě ložnice a byl by blízko centra. A to se báječně povedlo a dokonce i za rozumnou cenu. Celé vybavení studia bylo poměrně nové, udržované a čisté.

IMG_3399

Hned první odpoledne jsme se vydali na procházku do centra města a při té příležitosti jsme zašli na ruské kolo, které je zde takovou hezkou atrakcí. Popravdě ale většinu času koukáte spíše na jeřáby a staveniště, takže za mě si více užijte pohled na kolo z ulice než výhled z něj. Ale zase, když už tu člověk je, byla by škoda se nepřesvědčit na vlastní oči 🙂 . Jedna jízda trvá cca 10 minut, takže uděláte několik kol a vlastně je to celkem zábava.

IMG_3425

Na druhou stranu opravdu klobouk dolů, protože v druhé světové válce bylo město téměř zničeno. To jak ho dali zpět do pořádku je skoro až neuvěřitelné. A ve výstavbě nepřetržitě pokračují dál. U Gdaňsku se nachází malý poloostrov Westerplatte, kde 1. září 1939 začala druhá světová válka.

IMG_3416

IMG_3438

Tak a tady už centrum města, které je nepopsatelně krásné. Při každé procházce zde si připadám jak kdybych se ocitla v prostředí Harryho Pottera. Zdejší architektura je nádherná. Tyhle úzké domky, jeden na druhým a přesto každý z nich je originální a krásně propracovaný do posledního detailu. Mým nejoblíbenějším prvkem na domech jsou chrliče a tady je to naprostá pastva pro oči. Jeden nádhernější než druhý.

IMG_3447

Město leží na řece Visle (přesněji na ústí Motlavy do Visly) na břehu Baltského moře. Nachází se zde velký námořní přístav. Společně s městy Sopoty a Gdyně tvoří alomeraci, která se nazývá Trojměstí. Vede zde také hlavní železniční trať Varšava – Gdyně.

IMG_3452

IMG_3455

IMG_3476

IMG_3483

IMG_3482

IMG_3488

IMG_3530

IMG_3534

IMG_3542

IMG_3543

IMG_3565

Mezi Gdaňskem a Gdyní se nachází krásné město Sopoty. Tady určitě stojí za to zajít na pláž, která je hned v blízkosti centra. Najdete zde nejdelší dřevěné molo v Evropě. Město je známé především hudebním festivalem Sopot Festival.

IMG_3664

Měli jsme krásné počasí, takže jsme si procházku po pláži moc užili. Tyhle procházky po pláži mimo hlavní sezónu mě tak nějak nejvíc nabíjí energií. Blankytná obloha, svěží vzduch, mírný vánek, paprsky slunce hřející tvář a málo lidí kolem je to nejúžasnější.

IMG_3669

IMG_3670

IMG_3678

IMG_3679

IMG_3696

Jednou z dalších dominant měst je Sopotský maják. Panuje zde klid a vlídná přímořská atmosféra.

IMG_3697

IMG_3785

IMG_3800

V centru města je pak tento krásný kostelík, kam jsme jako obvykle zašli zapálit svíčku. Protože jak už víte, já kostely miluji a moc si užívám chvilek v nich strávených.

IMG_3828

Dalším našim cílem byla Helská kosa na jižním pobřeží Baltského moře. Původně jsme měli v plánu dostat se trajektem na samotný konec do města Hel, ale pak jsme usoudili, že přeci jen bude lepší tam zajet autem a celý poloostrov si projet. Dopřát si čas a nemuset nikam spěchat.

IMG_3852

IMG_3887

Nejdříve jsme tedy zajeli až na konec do města Hel, kde je poloostrov nejširší. Zde je šířka cca 2 až 3km. Na počátku kosy u města Wladyslawowo je šířka pouhých cca 300m.

 

IMG_3905

Celý náš pobyt jsme všichni obdivovali pořádek, čistotu a uspořádanost, která byla všude, kam jsme se podívali. Co se týká jídla, byli jsme také absolutně nadšení. Až nám bylo smutno z toho jak je to u nás doma a to já ty naše Čechy miluji nejvíc na světě.

IMG_3932

Cestou zpět jsme našli tuhle krásnou pláž níže, která se nachází u města Jatarsina. Týjo, musím přiznat, že tímto způsobem bych tam vydržela minimálně ještě týden. Neskutečná pohoda a odpočinek a přitom všude tak neskutečná nádhera.

IMG_3947

IMG_3951

IMG_3982

IMG_4054

IMG_4070

IMG_4073

IMG_4083

IMG_4098

Tak a tady už zase zpět do Gdaňsku. Tohle je jedna z nejkrásnějších ulic blízko centra, kam se při setmění musíte jít rozhodně podívat. Jedná se o ulici Mariacka, která se nachází hned za kostelem Panny Marie.

 

IMG_4205

IMG_4212

IMG_4224

Předposlední den jsme strávili na Viselské kose, která jak už jsem zmiňovala rozděluje Polsko s Ruskem. Jaká škoda, že se není možné dostat do Ruska. To je teď totiž na wish listu moje první destinace, kam bych chtěla. A teď jsem byla tak blízko, sakra…. Nejvyšším bodem Viselské kosy je nejvyšší stálá duna v Evropě, která se nachází na okraji města Krynica Morska, kde byla i naše první zastávka. Její vrchol je v nadmořské výšce 49,5m.

IMG_4318

Vydali jsme se až do města Piasky, kde končí silnice a dál se už prostě nedostanete. Je to pár km od Ruska. V tomto městečku jsme našli krásnou kavárničku, kam jsme se stavili pro kávu a přesunuli se na nedalekou pláž, na takový menší piknik.

IMG_4363

IMG_4374

IMG_4389

IMG_4397

A když už jsme tu byli a bylo tak nádherné počasí, rozhodli jsme se v Baltu vykoupat 🙂 . Juhůůů a vůbec to nebylo nic strašného, moře bylo příjemné a za ten pocit to rozhodně stálo. Tak co, vlezli byste tam taky?

IMG_4518

IMG_4604

IMG_4765

IMG_4802

IMG_4817

IMG_4819

A protože ta malá kavárnička byla tak krásná, po odpočinku na pláži jsme se sem ještě vrátili a já si dala ten nejlepší dort jaký jsem, kdy jedla. Teda, teď se musím trochu poopravit, ten nejlepší dort byl ten, který mi upekla maminka ke třicetinám, ale tenhle byl hned za ním. A navíc terasa kavárny nám poskytla překrásný výhled na moře.

IMG_4821

IMG_4836

Nakonec ještě pár fotek z Gdaňsku, z posledních procházek podél řeky. Tak co na severní Polsko říkáte? Líbí se Vám? Kdyby to nebylo tak daleko jezdila bych tam pořád!!!

IMG_4867

IMG_4873

Krásný den.

Vaše Veru :*

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s