Itálie – Benátky & Verona

Ahooj, tak já jsem zase už zpět doma. Minulý týden jsem byla jako hodňoučká dcera s našima v Itálii. Vyrazili jsme na karneval do Benátek. Vlastně to byl dárek k Vánocům, tak jsem se těšila jak se to našim bude líbit. I když hned na začátku, kdy taťka konstatoval, že vždy opravdu snil o tom být v davu tolika lidí…. A že z dvou krabic hřebíků by měl teda větší radost, tak mi úsměv z tváře trochu spadl…. Ale nakonec myslím, že jsme si to užili a máme spoustu zážitků, kterými se ještě dlouho budeme bavit.

První den nám moc nevyšlo počasí, takže všude mlha, zachmuřeno a taky pěkná zima. Naštěstí jsme pořád chodili, tak jsme se krásně zahřáli a šálek horké kávy a svařáku nám to vylepšily úplně na jedničku :-).

img_6827

Odpoledne jsme lodí přepluli navštívit dva nedaleké ostrůvky. Prvním z nich byl ostrov Murano, kde se vyrábělo slavné benátské sklo. Dnes se tam také ještě něco málo dělá, ale v dnešní době jdou prostě už jiné trendy než dříve…. Zašli jsme se tedy podívat na ukázku jak se takové vázy, zvířátka a další skvosty vyrábí. Nicméně, zrovna do našeho vkusu se moc netrefili, takže jsme si na památku odsud nic nedovezli. Každopádně si pamatuji, že přesně takové skleněné figurky zvířátek měla babička vždy ve vitrínce a jako malá jsem z nich byla paf…. Ale ta doba je už také dávno pryč 🙂 . Na ostrově se nachází krásný kostel s mozaikovou podlahou z byzantských dob. Později jsme popopluli pravidelnou linkou zvanou vaporetto ještě na ostrov Burano, který se také nachází v Benátské laguně. Tento ostrůvek se pro změnu proslavil výrobou krajek a jsou zde krásně barevné domy.

Dalším městem, kam jsme se vydali, byla Padova. Tady jsme navštívili krásný chrám sv. Antonína, který je patronem ztracených dětí a věcí. A já tedy Antoníčka vroucně prosila, abych našla aspoň nějakou z mých mnoha ztracených věcí. Ale je toho tolik, že jsem ani nevěděla, co si přát najít dřív 🙂 . Tak uvidíme, jestli najdu aspoň něco.

No a následovalo město lásky Verona. Teda nevím, jestli se městu tak říká, ale mám pocit, že nám to říkal na základní škole učitel zeměpisu a tak nějak mi to uvízlo v hlavě. Každopádně sem William Shakespeare umístil děj jedné ze svých nejlepších her a tou je Romeo a Julie. Žádný takový příběh se sice nikdy neodehrál, ale Italové úspěchu tragédie dokázali náležitě využít a ihned našli místo, kde Julie bydlela, před domem jí postavili bronzovou sochu a barvitě s nadšením vypráví příběh jak Romeo Julii pod balkónem vyznával svou lásku.

A aby to vyladili co nejvíce, tak se začala tradovat pověra, že pokud sáhnete Julii na prso, tak budete mít štěstí. No a já sice na pověry moc nevěřím, ale pro jistotu jsem tam teda tu frontu také vystála. Štěstí nikdy není dost. Verona je opravdu okouzlující, jsou zde nádherné historické budovy a také jsme měli štěstí a zrovna se tu konal průvod masek a alegorických vozů. Hudba se linula z každého koutku a všude kolem nás běhali děti, házeli po sobě vajíčka a mouku. Všichni se smáli a užívali si té perfektní atmosféry kolem. Tohle zbožňuji prostě nejvíce, takové to pohodové toulání uličkami v ruce s nějakou tou laskominou a užíváním si přítomného okamžiku.

img_5074

Haha a když u jsme v té severní Itálii, byla by škoda se nepodívat i do města Sirmione, kde je vodní hrad na jezeře Lago di Garda, že? Jojo, takže jsme tam jeli, ale díky mlze, sychravu a viditelnosti tak na 1 metr jsme si výhled na jezero a okolí zrovna moc neužili :-). Ale nevadí, vždy prostě nemůže jen svítit sluníčko.

Naštěstí nám to Itálie vynahradila a poslední den v Benátkách byl dokonalý. Svítilo sluníčko a byla nádherná obloha bez mráčků. Hned jsme toho využili k tomu nejskvělejšímu výhledu na Benátky a vystáli frontu na vyhlídku ze zvonice, která se nachází na náměstí svatého Marka. Naštěstí v tomto případě nám ani nepřišlo, že stojíme v otravné frontě… Díky vyvrcholení karnevalu kolem nás stále procházela jedna maska za druhou, takže jsme se kochali jejich nádherou a obdivovali tu neskutečnou rozmanitost převleků. Celé náměstí je opravdu úchvatné a než se navštíví vše, co zde je, tak to zabere opravdu docela dost času. Rozhodně stojí za to navštívit baziliku svatého Marka, který je patronem celého města. Jedná se totiž asi o nejlépe zachovanou stavbu v byzantském stylu, opravdová nádhera.

Tááák a my už pak pádili na projížďku gondolou po kanálech. Wow, bylo to úžasné, budu se opakovat, ale naprostá krása, svítilo sluníčko a my si tak mohli užít tu pravou benátskou atmosféru. Přesně jako z těch dokonalých filmových scén.

img_5149

A pak jsme se už jen tak loudali z uličky do uličky, z náměstí do náměstí, z mostu na most a z kavárny do kavárny. Což je ten nejlepší způsob jak dobít energii. Benátky mají opravdu svůj půvab, sice je zde vše tak nějak oprýskané a neudržované, tak trochu se i rozpadající a v nějakých částech i trochu zapáchající, ale když to nezkoumáte do detailu a jen se necháte unést proudící atmosférou, budete zaručeně nadšení.

A teď opravdu co nezapomenout. Začneme náměstím svatého Marka – basiliku svatého Marka a terasy, zvonici/hodinovou věž, Dóžecí palác, věž Torre dell ´Orologio, které dominují hodiny s orlojem. Vodní kanál Grande, který je přezdíván nejkrásnější „ulicí“ světa. Most Ponte di Rialto, pod kterým jsou v úterý a čtvrtek ty nejlepší trhy. Zajít na gondolu – tam je mimo jiné super, že Vám gondoliér ukáže domy, kde bydlel například Marco Polo, Giacomo Casanova a další. Dále určitě čtvrť Giardini, kterou nechal vybudovat Napoleon a Vy si rázem budete připadat jako v Paříži. Kostel Santi Giovanni e Paolo, kde je pohřbeno 25 dóžat. Basilika San Giorgio Maggiore, sirotčinec Pio Ospedale della Pieta, kde vyučoval slavný skladatel Antonio Vivaldi. Také most vzdechů, který spojuje Dóžecí palác s blízkou věznicí a další a další. Je toho tu opravdu mooooc, takže se připravte na to, že budete chodit, chodit a zase chodit, teda pokud chcete vidět co nejvíce :-). Jsou tu ale i opravdu krásné kavárny,bary a restaurace, takže si to chce vyhradit i čas na to jen tak sednou, dát aperol nebo kávu, něco sladkého a sledovat dění kolem.

A jaké jsou Vaše zkušenosti z Benátek? Zamilovali jste si je, nebo jste byli naopak zklamaní? Já můžu říct, že jsem si je zamilovala 🙂

img_7098

Krásný den. Vaše Veru :*

1 komentář: „Itálie – Benátky & Verona

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s