Kdy otevřeme oči a začneme něco dělat???!!!

Prostě si nemůžu pomoc a musím sem tenhle článek dát. I kdyby se nad tím zamyslel aspoň jeden člověk a pokusil se něco zlepšit a ulehčit tak životnímu prostředí, tak to pro mě má význam. Samozřejmě taky jsem spotřební člověk a využívám různých výhod dnešní doby, ale aspoň trochu se snažím nad vším přemýšlet.

Tenhle článek jsem chtěla napsat už dávno. Není totiž snad den, kdy by mi nebylo zle z toho, co my lidé dokážeme. Povyšujeme se nad ostatní tvory, říkáme jak jsme inteligentní, ale přitom denně, každou vteřinou ničíme to nejdůležitější…. A v těchto chvílích o lidské inteligenci opravdu pochybuji. Navíc, kde na to bereme právo? A jak vůbec na sebe pak můžeme být hrdí? Copak nechceme budoucnost pro naše děti?

Možná si teď říkáte o čem to tady vlastně píšu?!  Píšu o tom, jak ničíme naše životní prostředí. Na jednu stranu strašně děláme jak ho chráníme, ale faktem je, že náš svět stále více a více ničíme. A to, ať se podíváme jakýmkoli směrem… Bohužel!

Upřímně, tentokrát mě k tomuto článku dovedla zpráva týkající se sebevražd velryb. V sobotu se musela nechat utratit další velryba, která byla podvyživená a díky plastům, které měla v žaludku a střevech, nemohla tedy trávit potravu a navíc trpěla neskutečnými bolestmi. Jak je vůbec možné, že v sobě mají mrtvé velryby tolik plastů? A nejedná se pouze o velryby. Jak by s nimi uvnitř sebe vlastně mohly žít, to asi moc dobře nejde. Je otřesné v jakém stavu se nachází moře a oceány. Jedním z nejkrásnějších zážitků, co mám, bylo pozorování velryb na oceánu. Bylo to naprosto dechberoucí a úžasné, často na to vzpomínám a je mi krásně. Šíleně moc bych si přála tento zážitek zopakovat. Nicméně v posledních dnech mi je při této vzpomínce spíš do breku, kolikrát ještě bude možné tato nádherná a svobodná stvoření pozorovat jak si užívají života a bezstarostně plují? Předpokladem totiž je, že pokud budeme pokračovat stejným tempem jako dopusud, v roce 2050 bude v mořích více plastů než ryb.

2017-02-06 09_13_16-Eurodenik - V žaludku mrtvé velryby nalezeno 30 plastových tašek, podle vědců to.jpg

2017-02-06-11_57_39-velryby-plne-plastu-hledat-googlem

Proč s tím nezačneme něco dělat? Hlavně, že se zákonodárci schází kvůli různým kravinám, ale aby řešili něco důležitého, to ne. Proč se ihned neomezí plasty? Proč se každý z nás nezamyslí a neudělá pro to něco? To je sakra tak těžké si sebou vzít z domu misku a jídlo, které si bereme sebou domů, tak si nechat dát do vlastní nádoby? Proč v obchodech nejsou nádrže plné mléka, džusů, vody, luštěnin, jogůrtů, rýže a dalších potravin, na které si každý přinese vlastní obal???! Koupí si přesně tolik, kolik sní a nádobu, do které si potraviny daný človek dal, tak umyje a znovu použije při dalším nákupu. Co je na tom těžkého? Nebo je snad tak důležité mít každý druh ovoce a zeleniny v jiném sáčku? Navíc většina lidí má nadváhu, tak proč vůbec musí být všude tolik potravin? Opravdu toho tolik potřebujeme?

2017-02-06-12_08_10-velryby-plne-plastu-hledat-googlem

Upřímně je mi dost líto lidí, kteří na mě třeba v čínské restauraci koukají divně, že jsem si přinesla na polévku vlastní sklenici a na nudle vlastní misku. Mám pocit, že si pravděpodobně říkají, že mám asi problém dát o 10kč navíc za obal, ale už jim nedochází, že chci šetřit životní prostředí. A vlastně nechápu spíš lidi, kteří si vlastní obal nepřinesou…. Většina z nás jezdí autem a kolikrát vyběhneme do obchodu jen pro něco malého…. Neberme si na to tašku, prostě ji odmítněte a vezměte si zboží do ruky, nebo si noste vlastní látkovou tašku. Rozhlídněte se po okolí, po malých výrobcích, kdo co pěstuje a vyrábí a kupujte tam.

Prosím, zamysleme se nad sebou všichni trošku a zkusme každý z nás svým vlastním dílem pomoci s tím něco udělat. Nosme si svoje misky, svoje tašky na nákup, zkusme zredukovat odpad, který každý den generujeme na minimum. Vždyť to vlastně děláme hlavně sami pro sebe a naše nejbližší.

A taky prosím všechny lidi, kteří vyhazují igelitové pytle plné plastů do lesa, aby s tím přestali. Vždyť všude kolem jsou kontejnery, do kterých můžete své odpadky umístit. A les opravdu není vhodným místem.

A jak to máte Vy? Snažíte se šetřit životní prostředí? Záleží Vám na tom?

Vaše Veru :*

1 komentář: „Kdy otevřeme oči a začneme něco dělat???!!!

  1. Je to velice smutné,pohodlnost a bezohlednost,co není moje to mě nezajímá.Většina lidí se pyšní krásnou zahradou,ale všude jinde odhodí co se jim nehodí.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s